Kategorie
Zdrowie

Aparat cpap do leczenia obturacyjnego bezdechu sennego

Czym są aparaty cpap?

Od dłuższego czasu coraz częściej słychać o schorzeniach występujących podczas snu. Są to szczególnie niebezpieczne przypadki, ze względu na małą szansę ich wykrycia. Do jednych z najgroźniejszych chorób, które znacząco obniżają komfort życia pacjentów należy obturacyjny bezdech senny.

Na czym polega obturacyjny bezdech senny?

Obturacyjny bezdech senny, to odcinek czasu podczas nocnego wypoczynku, w trakcie którego przestajemy oddychać. Najczęściej są to kilkusekundowe momenty, należy jednak pamiętać, że już 10 sekund niewydolności oddechowej powoduje groźny stan dla zdrowia .

Nie powinniśmy ignorować leczenia obturacyjnego bezdechu sennego i tego co się dzieje podczas snu w drogach oddechowych.

Aparat CPAP i ustnik MAD najlepszym wyborem poprawiającym komfort życia pacjentów

Aparat CPAP z ciągłym dodatnim ciśnieniem docierającym do ustnika, okazał się najskuteczniejszym sposobem leczenia bezdechu sennego, wspomagając funkcje oddychania podczas snu.

Autorzy raportu, który to stwierdził, doszli do wniosku , że leczenie aparatem CPAP (continuous positive airway pressure) i jego skuteczność było poparte przekonującymi dowodami. Ustnik aparatu nazywa się MAD. Porównawcza ocena jego skuteczności została przeprowadzona przez naukowców z centrum medycznego Tufts Evidence-based Practice Center dla skutecznego programu opieki zdrowotnej.

Autorzy  zwracają uwagę, że wszystkie zabiegi mają potencjalne skutki uboczne. Wyjaśnili też, że około 12 milionów Amerykanów cierpi na bezdech senny. Najprawdopodobniej te liczby są jednak o wiele wyższe, gdyż wiele osób nie jest prawidłowo zdiagnozowanych.

Chociaż stwierdzono, że utrata masy ciała i operacja pomagają w objawach bezdechu sennego, takich jak chrapanie, nie wydają się być jednak tak skuteczne jak CPAP i MAD, zgodnie z dostępnymi dowodami.

Dyrektor AHRQ Carolyn M. Clancy powiedziała: „Obturacyjny bezdech senny jest frustrującym i wyniszczającym stanem dla tak wielu Amerykanów, a miliony ludzi nawet nie wiedzą, że go mają. Wynikająca z tego nadmierna senność może prowadzić do wypadków przy pracy lub podczas prowadzenia pojazdów.

Raport pomaga pacjentom i ich lekarzom zrozumieć, które opcje leczenia bezdechu sennego mogą być dla nich najlepsze. Pacjenci cierpiący na obturacyjny bezdech senny przestają oddychać na krótkie momenty, podczas snu z powodu powtarzającego się zapadania i zablokowania górnych dróg oddechowych. Jest to długotrwałe (przewlekłe) zaburzenie. Osoby nim dotknięte zwykle zaczynają oddychać ponownie z dławieniem się, a przestają około pięciu razy na godzinę lub dłużej – w niektórych, skrajnych  przypadkach co dwie do trzech minut.

Bezdech senny może prowadzić do nadciśnienia, większej liczby wypadków (ponieważ pacjent jest śpiący w ciągu dnia), cukrzycy i chorób serca.

Aparat CPAP jest powszechnie przepisywany przez lekarzy w leczeniu obturacyjnego bezdechu sennego. Maska dostarcza ciągłego przepływu powietrza przez nos pacjenta, aby utrzymać otwarte drogi oddechowe i gardło.

Istnieją różne rodzaje aparatów CPAP i dostosowanych do nich masek: niektóre idealnie pasują do nosa, podczas gdy inne zakrywają usta i nos.

CPAP ma jednak pewne niepożądane skutki uboczne. Pacjent może skarżyć się na suchy nos, krwawienia z nosa i odczuwać dyskomfort w klatce piersiowej. Niektórzy pacjenci twierdzą, że czują się uwięzieni. W sporadycznych przypadkach pacjenci rezygnują z leczenia, ponieważ skutki uboczne są zbyt nieprzyjemne. Według raportu leczenie aparatem CPAP jest skuteczne tylko wtedy, gdy pacjent używa go każdej nocy.

Ustnik MAD  utrzymuje szczękę w pozycji wysuniętej do przodu. Tym sposobem zapewniając otwarte drogi oddechowe. Jest on wykonany z tworzywa sztucznego. Stanowi dobrą alternatywę dla tych, którzy nie tolerują aparatu CPAP. Chociaż jest skuteczny, MAD może czasami rozluźniać lub uszkadzać zęby.

Skutki uboczne związane z CPAP

  • Przekrwienie błony śluzowej nosa, ból gardła, objawy alergiczne
  • Podrażnienie skóry
  • Ryzyko dławienia się
  • Zwiększone ryzyko zapalenia opon mózgowych

CPAP, czyli ciągłe dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych, stosuje się w leczeniu obturacyjnego bezdechu sennego i ciężkiego chrapania. Aparaty CPAP wydmuchują sprężone powietrze przez rurkę i maskę, w celu dotarcia do dróg oddechowych i poprawy oddychania podczas snu.

Wielu użytkowników CPAP doświadcza problemów na początku leczenia, a niektórzy z nich obawiają się, że CPAP stanowi zagrożenie dla ich zdrowia.

W większości przypadków wszelkie problemy lub skutki uboczne wynikające ze stosowania CPAP znikają wraz z kontynuacją leczenia lub dostosowaniem go do rodzaju zastosowanej maski i ilości sprężonego powietrza dostarczanego przez aparaturę.

Przekrwienie błony śluzowej nosa, ból gardła, objawy alergiczne

Przekrwienie błony śluzowej nosa, suchość oczu, krwawienia z nosa, bóle głowy i gardła to jedne z najczęściej zgłaszanych działań niepożądanych wczesnego leczenia CPAP. Gdy objawy te są szczególnie ciężkie, zwiększają ryzyko infekcji gardła, zatok i zapalenia spojówek. Dostosowanie ustawień ciśnienia i dodany do maszyny CPAP nawilżacz, pomaga złagodzić te objawy. Aerozol do nosa z solą fizjologiczną jest również pomocny w zapobieganiu przekrwieniu błony śluzowej nosa, gdy jest stosowany przed snem. W rzadkich przypadkach po zastosowaniu CPAP mogą wystąpić ciężkie krwawienia z nosa. Wymagają one pomocy medycznej.

Podrażnienie skóry

Podrażnienie skóry może wystąpić, jeśli maska CPAP nie jest utrzymywana w czystości lub nie jest prawidłowo dopasowana. Istnieje ryzyko rozwinięcia się zakażenia w ranach na twarzy, jeśli nie będą leczone. Dostosowanie pasków lub wkładek do masek CPAP oraz regularne ich czyszczenie może pomóc w zapobieganiu powstawaniu wysypki i owrzodzeń.

Niewielką maskę można myć ciepłą wodą z mydłem. Ważne jest jednak, aby uważnie przeczytać instrukcję obsługi CPAP.

Uczucie duszenia

Uczucie uduszenia lub strach przed uduszeniem powodują, że wielu pacjentów z bezdechem przerywa terapię CPAP.

Maski CPAP są zaprojektowane w celu poprawy oddychania i nie niosą ze sobą ryzyka udławienia, gdy są używane zgodnie z zaleceniami.

Strach przed uduszeniem zwiększa poziom napięcia psychicznego, zwykle wynika z lęku, klaustrofobicznych uczuć lub nieodpowiednio dobranej maski.

Ponadto większość z nich zawiera otwory wentylacyjne dwutlenku węgla, które pozwalają na filtrowanie z ust i przez maskę w przypadku utraty mocy przez urządzenie.

Używanie innego rodzaju maski lub wykonywanie technik relaksacyjnych przed snem może pomóc złagodzić lęk.

Zwiększone ryzyko zapalenia opon mózgowych

Potencjalnie śmiertelnym niebezpieczeństwem stosowania CPAP jest rozwój zapalenia opon mózgowych. Zapalenie opon mózgowych jest bakteryjną infekcją wyściółki rdzenia kręgowego i mózgu. To powikłanie jest bardzo rzadkie, ale jest potencjalnie śmiertelne.

Zapalenie opon mózgowych związane ze stosowaniem CPAP prawie zawsze wynika z nieleczonej infekcji zatok. Objawy zapalenia opon mózgowych, takie jak silny ból głowy, wrażliwość na światło, senność, dezorientacja, zmiany widzenia, sztywność karku, wysoka gorączka i wymioty, są uważane za nagły wypadek medyczny.

Wyłączając opcje chirurgiczne, CPAP zapewnia skuteczną terapię w leczeniu obturacyjnego bezdechu sennego, stanu, który dotyka miliony mężczyzn i kobiet. Amerykańska Akademia Otolaryngologii stwierdza, że stosowanie CPAP eliminuje prawie wszystkie epizody bezdechu, gdy jest stosowana prawidłowo i w sposób systematyczny.

Bez skutecznego leczenia bezdech senny może prowadzić do wysokiego ciśnienia krwi, problemów z pamięcią, chorób sercowo-naczyniowych, bólów głowy, impotencji i przyrostu masy ciała.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *